a

Biliyor Muydunuz?

UYARI!

Sayfada yer alan yazı, yorum, fotoğraf veya diğer içerikler herhangi bir hastalık için teşhis, tedavi ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Bu sayfada yer alan tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

Koruk Suyu Faydaları

İştahı açar. Göz ağrılarını dindirir. Kurdeşen hastalığının tedavisinde kullanılır. Deride oluşan kızarıkları giderir. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Sıcak havalarda toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Vücudu serinletir ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Turşu ve Turşu Suyunun Faydaları

Probiyotik deposudur. Turşuda bulunan sağlıklı bakteriler sağlıklı bağırsak sistemi için oldukça faydalıdır. Turşuda bulunan vitamin ve mineraller yediğiniz herhangi bir yemeğin probiyotik etkisini de artırmaktadır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir antioksidandır: Pişirildiğinde besin değerlerini kaybeden bazı sebzeler turşu olarak tüketildiğinde antioksidan özelliğini uzun bir süre korur. Karaciğer sağlığını korur. Sindirim sistemi için faydalıdır. Ülsere ve diyabete iyi gelir. Vitamin kaynağıdır. Taze sebze ve meyvelerle hazırlanan turşular temel besin değerlerini korurlar. Özellikle vitamin C, vitamin A ve vitamin K açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda kalsiyum ve diğer mikro besinleri de içermektedir. Krampları rahatlatır. Bu sebeple özellikle sporculara egzersiz sonrası verilmesi sporcuyu rahatlatır. Enerji verir. Enerji içeceklerine iyi bir doğal alternatif içecektir. Sirke ile hazırlanan turşu suyu yağ yakımını hızlandırı, kilo vermeye yardımcı olur. Turşu suyu nefes tazeler. Ağız sağlığını korur.

 

***Dikkat edilmesi gereken durumlar;

Turşu türleri hazırlanma şekli ile yüksek oranda tuz barındırır Bu sebeple hipertansiyon ve kolestrol problem yaşayanların turşu tüketiminde dikkatli davranması gerekmektedir.

Ev Yapımı Sirkeler (Elma, Armut, Üzüm, Nar, Kızılcık)

Alerjik reaksiyonlarda etkilidir. Özellikle pirinç sirkesi gıda alerji olan kişilerde ani alerjik reaksiyonları önler. Metabolizmanın alkali dengesini sağlar. Antimikrobiyaldir. Hipertansiyonu tedavi eder. Kanserle mücadelede etkilidir. Oral bakterilerle savaşır. Ağız sağlığını korumada yardımcıdır. Harici kullanımda saç uzamasını hızlandırır ve kepek önleyicidir. Erken yaşlanmayı geciktirir ve cilt elastikiyetini korur. Yüksek kan şekerini düşürür. Yağ yakar. Kolastrol seviyesini düşürür. Reflüyü önler. Bağırsakları korur.

Karabaş Otu

Sigara tüketme isteğini azaltır. Cilt kırışıklıklarını ve cildin erken yaşlanmasını önler Günlük 2-3 damla karabaş otu yağı ile cildinize hafif bir masaj yaparak, daha pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Yaraları dezenfekte eder, güneş yanıkları gibi yanıkların görünümünü iyileştirir. Saç dökülmesini durdurur, saçların daha canlı ve parlak görünmesine katkıda bulunur. Saçları besler ve saçlara doğal bir ışıltı kazandırır. Banyo suyuna eklenerek vücuttaki gerginliği alır. Karabaş otu yağıyla yapılan masaj, kasları gevşetir. Dahili olarak mide bulantısını kesmek için oral yolla tüketilebilir. Özellikle kuru bir saç yapısı bulunan kişiler tarafından kullanıldığında saçların nemlenmesini sağlar. Yıpranmış saçlara karabaş otu yağı, birebirdir. Cilde uygulanan karabaş otu yağı çatlakların kötü görünümünü hafifletir. Egzama gibi cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmek için harici olarak kullanılabilir. Zekayı ve hafızayı güçlendirir ve zihinsel yorgunluğu ve akıl karışıklığını giderir. Sinüzit, öksürük, kronik nezle ve ateşli soğuk algınlığı tedavisinde yararlanılır. Depresyon ve anksiyete semptomlarını önler, rahatlatır. Baş ağrısı ve migren tedavisinde diğer bitkilerle birlikte kullanılır. Kan dolaşımını hızlandırır. Damar tıkanıklığını önler. İdrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Kan kanseri ve başta pek çok kanser türünün gelişmesini engeller. Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir. Hazımsızlığa, kabızlığa ve mide gazına iyi gelir. Sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Beyindeki tümörlerin ilerlemesini engellemeye yardımcı olur.

Kuşburnu

Gül elması da denildiğini biliyor muydunuz?

İçeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kandaki şeker oranını dengeler. Bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikayetlerin hafifletilmesinde etkilidir. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir. Ödem attırır. Kuşburnu eklem iltihabı ve kalça ağrılarına iyi gelir. Solunum Yolları Hastalıkları için etkilidir. Kuşburnu Kolesterol Seviyesini Dengeler. Kuşburnu Kanserle Mücadeleyi Sağlar. Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır. Kuşburnu Böbrek Hastalıklarını Önler. Kabızlık tedavisi için yardımcı olur. Kuşburnu Cilt Sağlığını Korur. Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar. C Vitamini Deposudur. Kemik sağlığını korur. Vücutta kolajen üretimini destekler. Kan Hücrelerini Arttırır. Kuşburnu Mide Sağlığını Korur. Bağırsak hastalıkları için çok etkili bir şifa kaynağıdır. Kuşburnu ayrıca bağışıklık sistemi için faydalıdır. Bakteri ve enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunları giderebilir. Damarlarda kan akışını hızlandırır ve kanı temizler. İdrar akışını hızlandırır, idrar yolu enfeksiyonlarını engeller.

***Dikkat edilmesi gereken durumlar;

Hassas bünyelerde alerjiye neden olabilir. Kuşburnu bulantı, kusma, ishal, kabızlık, mide yanması, mide krampları, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Kanama bozukluğu olan kişiler uzak durmalı veya az tüketmelidir. Bazı uzmanlar diyabete olumsuz yönde etkisi olduğunu söylerken bazıları tam tersini savunmaktadırlar. Çok fazla tüketimi böbrek taşı riskini arttırır.

Sarı Kantaron Yağı

Bindebirlik otu da dendiğini biliyor muydunuz?

Mikrop önleyicidir, Antiseptik özellik gösterir. İltihaplanmayı önler. Cilt lekelerinde leke gidericidir. Sivilce ve uçuk problemlerinde cilt dengesini sağlar ve pürüsüzleştirir. Cilt yenileyici ve nemlendiricidir. Kas ağrılarını dindirir. Varisler için kullanılır. Böcek ısırmaları ve sokmalarında etkilidir.

Yanık, kaşıntı ve yaralarda iyileştirici özellik gösterir. Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Gut hastalığına iyi iyi gelir. Ağrı kesici ve kramp çözücü etkileri olan sarı kantaron otunun, çayı banyo olarak kullanılır ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Kan basıncını düşürür. Stresin etkilerini azaltır. Tüm bunların sonucunda oluşabilecek kalp hastalıklarını da engeller. Sarı nokta hastalığı tedavisinde de kullanılır. Bu şekilde hastalığı büyük ölçüde engellemiş ve görme rahatsızlığı olan kişilerin körlük durumlarını büyük ölçüde azaltmıştır. Uykuda idrarını tutamama rahatsızlığının tedavisinde de kullanılır. Ayrıca regl düzensizliklerine karşı da kantaron çayı iyi gelir. Safra kesesi ve karaciğer gibi organların iyi çalışması için de kantaron çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Baş ağrılarına iyi gelir. Sarı kantaron yağı sayesinde romatizma ağrıları, sırt, bel ve kas ağrıları iyileştirilebilir. Vücutta açılan yaraların ve yanıkların tedavisinde de kantaron yağı kullanılır. Yara izlerinin geçirilmesine de yarar sağlar. Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.

Sarı kantaron çayı sayesinde sinir sisteminde rahatlama meydana gelir.

***Dikkat edilmesi gereken durumlar;

Açık ten rengine sahip kişilerde veya güneş ışığına ve solaryuma karşı duyarlı kişilerde rahatsızlık oluşturabilir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin, hamile veya emziren bayanların da sarı kantaron otu kullanması tavsiye edilmez.

Bazı kişilerde baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk gibi yan etkileri görülebilir. Düzenli kullandığınız bir ilacınız varsa kantaron kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Aloe Vera

Tıbbi sarısabır da dendiğini biliyor muydunuz?

Hücre yenileyicidir. Yaraların iyileşme süresini kısaltır. Cilt lekelerini yok eder. Toksin atıcıdır. Antioksidandır. Detoks etki gösterir. Vitamin ve mineral desteğidir. Metobolik faaliyetleri hızlandırır. Kilo vermede etkilidir. Vücutta tumor oluşumunu engeller. Kansere karşı koruyucudur. Cildin yaşlanmasında geciktirici özelliği vardır. Bağışıklık kuvvetlendirir. Kırışıklık azaltır, Kuru ciltlerdeki çatlaklar için kullanılır. Enerji verir. Tümörleri önlerken kansere karşı bağışıklığı artırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Gül

Sivilceli ciltlerde bulunan bakteri ve yağ oluşumlarını yok eder. Gözenekleri açar ve dezenfekte eder, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller. Cildi pürüzsüzleştirir. Yağlı ciltler için parlamayı ve arındırma işlemini gerçekleştirir. Cilt pH değerini 5.5 seviyesinde korur ve cilt nem dengesini sağlar. Kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçer. Egzama ve deri tahrişleri için güvenle kullanılabilinir. Ayrıca çamaşır makinenizde son durulama katarak da gece hoş kokular içinde uyuyarak güne zinde başlamanıza sağlar. Kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçer ki bu da cilt elastikiyetini koruduğunun kanıtıdır. Nem dengesini oluşturmasının yanında cildin asitlik ve bazlık derecesi olan pH’ı olması gereken 5,5 seviyesinde tutarak içten ve dıştan sağlıklı bir görünüm verir.

Ardıç Yağı

Ardıç yağı kremi bel ve boyun fıtığı ağrıları, eklem ağrıları ve kas ağrılarında romatizmal ağrılarda kullanılması tavsiye edilir. Ani krampların engellenmesinde etkili olur. Kan dolaşımını arttırır. Ardıç yağı kremi saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Açık olan yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Ardıç yağı kremi sivilce ve egzama gibi birçok epidermal hastalıkların tedavisinde etkilidir. Ardıç yağı böbrek taşının düşürülmesinde de kullanılır. Ardıç yağı kremi, kan dolaşımı yavaş olan bireylerde kan dolaşımı hızını doğal yöntemler ile artırır. Toksik maddelerin ve ürik asidin vücuttan ve kandan arındırılmasını sağlar. Kanı temizler. Ardıç yağı sinüzite mücadelede çok faydalıdır. Nefes darlığı çeken bireylerde nefes almada kolaylık sağlar. Ardıç yağı gribe karşı en etkili yöntemlerdendir. Ardıç yağı kremi saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Ardıç yağı bağırsak parazitleri ile mücadele eder. Çocukların diş etlerini güçlendirir. Açık olan yaraların enfeksiyon kapmasını engeller.

Defne Yaprağı

Soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarının önlenmesine yardım eder. Balgam sökücü özelliği vardır. İdrar söktürücüdür. Astım gibi solunum hastalıklarına fayda sağlar. Kolesterolü düşürür. Cildi gençleştirir. Genç bir görünüme sahip olmayı sağlar. Kırışıklıkları önler. Kuru ciltler için oldukça faydalıdır. Aknelere iyi gelir. Artrit gibi kemik hastalıklarının iyileşmesine yardım eder. Mikroplara karşı savaşır. Bakteriyel enfeksiyonları engeller. Kulak ağrılarına iyi gelir. Egzama ve sedef hastalığı gibi el ve vücutta çıkan yaralar için de oldukça faydalı bir bitkidir. Romatizmaya iyi gelir. Mantara ve viral enfeksiyonlara fayda sağlar. Alzheimer hastalığı için de yararlıdır. Parkinson rahatsızlığına iyi gelir. Görme bozukluklarına iyi gelir. Sakinleştirici özelliği vardır. Ülser gibi mide hastalıklarına oldukça büyük fayda sağlar. Mideyi güçlendirir. Kalp damar sağlığını korur. Lösemi yani kan kanseri ve cilt kanseri gibi kanser türlerine fayda sağlar. Bel ağrılarını giderir. Migren ve baş ağrılarına fayda sağlar. Kan şekerini düşürmeye yardım eder. Sindirim sistemini rahatlatır, gaz giderici özelliği vardır. Ateş düşürücüdür. Vücuttaki mikrop, bakteri ve mantarların üremesini, çoğalmasını engeller. Antibiyotik özelliği vardır. Terlemeyi sağlar. Bu şekilde ter yolu ile vücuttan mikroplar atılabilir. Vücuttaki hormonların ve enzimlerin salgılanmasını, aktivitesini düzenler. Diş ağrısına iyi gelir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç dökülmesini önler.

Regl dönemi düzenleyicidir. Zayıflamaya yardım eder.

Biberiye

Kuşdili de denildiğini biliyor muydunuz?

Baş ağrısı ve eklem ağrılarına iyi gelir. Cilt morluğunun kaybolmasına ve ağrısının dinmesine yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltır. Kepek problemi için kullanılır. Biberiye yağı kılcal damarlara etki ederek cildin genç görünmesini sağlar. Gut hastalığı olanlar ve kandaki ürik asit miktarı için kullanılır. Kalbi güçlendirir. Astım ve sinüzit hastalarını rahatlatır. Hafıza güçlendirmek için biberiye yağı koklamak etkilidir. Biberiye yağı birçok deri yaralanmasında ve çizilmesinde fayda sağlar.

Ayva Çekirdeği

Ayva çekirdeği, meme ucu yaralarını iyileştirir. Cildi nemlendirir, cilt temizleyicidir. ve cildi gençleştirir. Saç kremi olarak kullanılabilir. Mikropları öldürür. Dudak çatlaklarına birebirdir. Bağırsak problemlerini düzeltir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. İltihaplı gözlere iyi gelir. Öksürüğe iyi gelir. Bronşiti iyileştirir. Egzamaya iyi gelir. Sivilce problemlerini giderir. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Sindirim sistemini düzenler. Doğum sonrası çatlaklarını iyileştirir. Yanıkları iyileştirir. Gırtlak kanserinde tedavi edicidir. İshale iyi gelir.

Ebegümeci

Ebegümecinin cilt sağlığı açısından birçok faydası vardır. Ciltteki şişmelerin azalmasına yardımcı olur. Cildin yenilenmesini sağlar. Cilt hücrelerinin bağışıklıklarının artmasına yardımcı olduğu gibi serbest radikallerin verdiği zararı azaltabilir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Ebegümeci aynı zamanda ciltte meydana gelen yara ve yanıklara karşı da tedavi amaçlı kullanılabilir. Ayrıca saçı yumuşatır ve doğal bir parlaklık kazandırır. Ebegümeci, saçların sağlıklı ve daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Sindirim sistemi ve mide sağlığına faydalıdır. Solunum yolu sistemi için faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Soğuk algınlıklarına karşı etkilidir. Bunun yanında üşütmeden kaynaklanan ateş düşürücü özelliği vardır. Terleme sonucu bünyenin rahatlamasını sağlar. Ebegümeci çayı karaciğeri korur. Antioksidan özelliğinden dolayı aynı zamanda kansere neden olan serbest radikallerin etkisini kırarak kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ebegümeci çayının C vitamini açısından zengin olması, alerjik hastalıklara karşı bünyenin korunmasını sağlar. Ebegümeci çayı, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakır. Depresyon ve strese karşı etkilidir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Çok etkili bir idrar söktürücüdür. Sporcular tarafından yaygın olarak tüketilir. Hararet giderici özelliği vardır. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Semizotu

Kalp sağlığını korur. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: semizotunun omega 3 oranının yüksek olması ve içeriğindeki diğer bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kan basıncının da dengelenmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile akciğer ve ağız kanserine karşı daha çok koruma sağlar. Antiinflamatuar etkisi ile birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur. Antioksidan etkinin yüksek olması, bakteri ve mantar oluşumunu önleyici içeriğinin olması ile vücudu mikroplara karşı koruyarak hastalıkların oluşma riskini azaltır. Böbreklerde kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Semizotu iyi bir idrar söktürücüdür. Toksinleri temizleyici etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca dizanteri ve hemoroit sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Lifli yapısıyla kabızlığı önler ve kabızlık tedavisinde etkilidir. Kilo vermeye yardımcı olur: kalori miktarı oldukça düşük olan semizotu içeriğinde bulunan lif ve diğer bileşenler ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum ile kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Kemikler ile birlikte dişlerin de güçlenmesine daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan yüksek potasyum miktarı ile dolaşım sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Cilt kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını korur. Yorgunluk ve halsizliği önler. Depresyonu önlemeye yardımcı olur. Kişiye enerji verir. Kansızlığı önler ve kan basıncını düzenler. Kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Felç riskini azaltır. Gut hastalığına iyi gelir. Gelişme çağındaki çocukların hafızasını kuvvetlendirir ve hızlı öğrenmelerini sağlar. Konsantrasyon ve hafıza sorunları için düzenli olarak tüketilebilir. Uykusuzluğa iyi gelir.